مهر ۸, ۱۴۰۲
کتاب جن شناسی

نگاهی به کتاب جن ‌شناسی| پشت‌پرده تحقیقات اد و لورین وارن

کتاب «جن شناسی» به پرونده‌های واقعی «اِد و لورین وارن» می‌پردازد، این زوج برای علاقه‌مندان سری فیلم‌های احضار نام‌های آشنایی هستند. این زوج تحقیقات گسترده‌‌ای در مورد مسائل ماوراءطبیعی انجام دادند و پس از گره خوردن نام‌ آن‌ها با برخی از مرموزترین پرونده‌های ماورائی آمریکا به شهرت بی‌سابقه‌ای نیز دست یافتند. زندگی اد و لورین وارن در اوایل دهه ۲۰۱۰ منبع الهام اصلی برای فیلم‌ «احضار (۲۰۱۳)» نیز بود که بعدها به جان گرفتن دنیای سینمایی احضار نیز یاری رساند. کتاب «جن ‌شناسی» نوشته جرالد بریتل که از چاپ آن بیش از چهار دهه می‌گذرد همچنان اثر ارزشمندی برای دوست‌دارن دنیای وحشت و تمام کسانی است که به دنبال پشت‌پرده عجایب دنیای ما می‌گردند. با سایت ماورائی همراه باشید.

مشخصات کتاب «جن‌ شناسی»

مشخصات کتاب «جن‌ شناسی»

عنوان: جن‌ شناسی (The Demonologist)

عنوان فرعی: بر اساس تحقیقات اد و لورین وارن

نویسنده: جرالد بریتل

سال انتشار: ۱۹۸۰

ناشر اصلی: گری‌مالکین مدیا

زبان اصلی: انگلیسی

تعداد صفحات: ۳۲۰

ترجمه: میلاد فرجادنسب (انتخاب نگارنده)

امتیاز گودریدز (Goodreads): ۳،۹

ادبل (Audible): ۴،۳

خلاصه: اِد و لورین وارن زوج مشهوری بودند که طی دهه‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ دست به تحقیقات گسترده‌ای در حوزه‌‌ی مسائل ماورائی زدند. فیلم‌ها و سریال‌های زیادی از جمله مجموعه فیلم‌های دنیای سینمایی احضار مستقیما از تحقیقات این دو الهام‌ گرفته‌اند. جرالد بریتل در کتاب جن ‌شناسی ضمن صحبت با این زوج برخی از دسته‌ اول‌ترین تجربیات اد و لورین را در قالب جذاب و خواندنی پیشکش خوانندگان کرده است.

نگاهی به کتاب جن ‌شناسی

کتاب جن‌ شناسی با توجه به محتوای خود نظرات مختلفی را برانگیخته است. به خصوص اگر به هر کدام از وب‌سایت‌های فروش کتاب مراجعه کنید متوجه می‌شوید کاربران نظرات بسیار متفاوتی در مورد آن دارند. اما دادن امتیاز یک ستاره به کتابی تنها به این دلیل که عقیده دارید محتوای آن ساختگی است، اصلا توجیه خوبی است. درست مانند این است که کتاب‌های «فرانکنشتاین» یا «پتک جادوگردان (مالوس مالیفیکاروم)» را هم به خاطر غیرقابل باور بودن بی‌اهمیت بدانید.

البته که مثال‌های جالبی نبودند، خصوصا که اولی یک کتاب داستانی و دومی هم رساله‌ی منفوری درباره جادوگران در دوران‌های گذشته است. به هر حال، به نظرتان همین حالا خروارها کتاب با محتوای مشکوک در کتاب‌فروشی‌ها فروخته نمی‌شود؟ برای نگارنده خواندن بیش از ۱۰ صفحه از کتاب «ارابه‌ خدایان» از اریش فون دنیکن (اگر نخوانده‌اید درباره فضانوردان باستانی است!) ممکن نبود. نه تنها برای اینکه موضوع کتاب غیرقابل باور بود، بلکه نویسنده نیز سبک و سیاق مضحکی داشت. درست مانند این بود که واعظی دوره‌گرد در گوشه‌ی خیابانی یقه شما را گرفته و به زور مجبورتان کرده باشد به سخنانش گوش دهید و بعدا هم از بی‌توجهی شما عصبانی شده است! البته که کتاب جن شناسی اصلا مانند ارابه خدایان نیست.

اد و لورین وارن از مشهورترین محققان مسائل ماورائی در جهان به حساب می‌آمدند

اد و لورین وارن از مشهورترین محققان مسائل ماورائی در جهان به حساب می‌آمدند

بهتر است بدانید کتاب جن شناسی حتی از رمان «جن‌گیر» نیز بهتر است. این کتاب نثر صریح، ‌سلیس و پرمغزی دارد. ساختار کلی کتاب نیز ساده و سرراست است. کل کتاب مستندگونه است که بین قالب روایی و مصاحبه در رفت و آمد است. مصاحبه‌شوندگان، اد و لورین وارن پاسخ‌های متفکرانه و سنجیده‌ای می‌دهند که نشان از دانش بالای آن‌ها دارد. در واقع، از روی این کتاب به راحتی می‌توان حدس زد که وارن‌ها آدم‌های متواضع و با دانشی هستند و حرفه‌ای که انتخاب کردند را نیز عاشقانه دوست دارند.

اما اشتباه نکنید و کتاب را برای ترسیدن نخوانید. کتاب جن شناسی مانند جن‌گیر قرار نیست ترسناک باشد، بلکه هدف آن ارائه‌ی جواب‌ به افراد کنجکاو است. (حتی بهتر است بدانید این کتاب به دلیل محتوای غنی خود مدت‌هاست به یکی از منابع اصلی برای آموزش جن‌گیری در بین کشیش‌های کاتولیک به کار می‌رود.) جزئیات به‌جا و به اندازه کتاب به همراه توضیحات خوب نویسنده به هر چه جذاب‌تر شدن جن شناسی کمک می‌کنند. هر چقدر که خواندن اِلهیات جذاب باشد، اما مطالعه اسناد اصلی خسته‌کننده است. کتاب جن شناسی در توضیح و تفسیر مفاهیم دینی با زبان سکولار فوق‌العاده موفق عمل کرده که منشأ جذبه‌ی بالای آن نیز همین است.

ستایش‌ها از کتاب جن‌ شناسی

«تحقیقات من کاملا متکی به کتاب جن‌ شناسی بودند. [کتاب] روز روشن شدیدا ترساندم.»

-وِرا فارمیگا، بازیگر نقش لورین وارن در سری فیلم‌های احضار

داستان‌های ترسناک زیادی تماشا می‌کنم و می‌خوانم. اما جن‌ شناسی، پرونده‌های واقعی اد و لورین وارن ترسناک‌ترین کتابی است که تا به حال خوانده‌ام.

-جیمز وان، کاگردان فیلم‌های «احضار (۲۰۱۳)» و «احضار: پرونده انفیلد (۲۰۱۶)»

سخن پایانی

مهم نیست با چه دیدی کتاب جن شناسی را انتخاب کنید، اما حتی اگر مخالف ادعای نویسنده کتاب و تحقیقات اد و لورین وارن هم باشید دانستن اینکه بسیاری از الگوهای مورد استفاده در فرهنگ عامه از کتاب‌ها تا فیلم‌ها و سریال‌های ترسناک در رابطه با تسخیر و خانه‌های روح‌زده در چند دهه گذشته (حتی بیش‌تر از رمان جن‌ گیر) از این کتاب الهام گرفته‌اند خالی از لطف نیست. بنابراین هر وقت که در فیلمی یا کتابی به دستگیره‌های دری برخوردید که نمی‌چرخند، آدم‌ها یا اشیایی که در هوا معلق می‌مانند، اثاثیه‌ای که خود به خود حرکت می‌کنند و ضربه‌های اسرارآمیز به در و دیوار بدانید که با از ما بهتران طرفید!

 

منبع: Mediascover

تصویر شاخص:  پاتریک ویلسون (سمت راست) و وِرا فارمیگا در نمایی از فیلم «احضار: شیطان مرا وادار کرد (۲۰۲۱)»

 

۴ دیدگاه ها

  1. سلام باید بگم جن وجود داره و شیطان وجود داره مورد تایید قرآن هست ودر سوره فلق آیه ۳ به آزار و اذیت جن ها پرداخته ودر سوره بقره آیه ۲۷۵ به تسخیر شدگی شیطانی اشاره شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌ها