مهر ۸, ۱۴۰۲
مرگ رازآلود ادگار آلن پو

مرگ رازآلود ادگار آلن پو | نویسنده مشهور ژانر وحشت چگونه جان سپرد؟

اِدگار آلن پو مرگ تلخی داشت. این نویسنده مشهور دنیای وحشت مدت‌ها پس از ناپدید شدن با حال وخیم و هذیان‌آلودی پیدا شد و کمی بعد بدون اینکه سرنخی از مرگ رازآلودش به دست دهد، جان سپرد تا معمای مرگ او همچنان ذهن‌های زیادی را به خود مشغول نگه داشته است. با سایت ماورائی همراه باشید:

اِدگار آلن پو یکی از تأثیرگذارترین شاعران و نویسندگان تاریخ ادبیات است. هرچند پو بیش‌تر به دلیل خلق داستان‌های رازآلود و ترسناک شهرت دارد، ولی او را یکی از اولین نویسندگان داستان کوتاه در آمریکا و همین‌طور مبدع داستان‌های کارآگاهی هم دانسته‌اند. پو همچنین در ژانر علمی تخیلی قلم زده و ابعاد روانشناسانه‌ی آثارش هم به شدت مورد توجه منتقدان قرار گرفته است.

ادگار آلن پو بعد از چهار روز توهمات و هذیان‌های مرموز به دلایل نامعلومی روز ۷ اکتبر ۱۸۴۹ درگذشت. پو در زمان مرگ ۴۰ سال داشت. برخی عقیده دارند علت مرگ نویسنده شهیر اعتیاد حاد به الکل بوده است، ولی هیچ‌کس به قطع یقین نمی‌داند چه عاملی موجب مرگ پو شده است.


داستان مرگ پو همچون داستان‌های خودش پر رمز و راز و دلهره‌آور بود. داستان مرگ اسرارآمیز او از این قرار بود: در یک روز پائیزی در سال ۱۸۴۹، مردی در خیابان‌های شهری که در آن زندگی نمی‌کرد پیدا شد. او حالت آشفته و هذیان‌آلودی داشت و لباس‌هایی پوشیده بود که آشکارا مال او نبودند. مرد نمی‌توانست یا توان اینکه در مورد اتفاقاتی که برای او افتاده بود صحبت کند. این مرد طی روزهای آتی جان سپرد. او در ساعت پایانی زندگی مدام با توهمات سهمگین دست به گریبان بود و دائم مردی که کسی نمی‌شناخت را صدا می‌کرد.

پرتره‌ای از پو

پرتره‌ای از پو

نه تنها داستان مرگ ادگار آلن پو به همان اندازه نوشته‌های عجیب و وهم‌آلود است، بلکه تا به همین امروز همچون یک رازِ سر به مُهر باقی‌مانده است. اگرچه مورخان در طی بیش از ۱۷۰ سال گذشته همواره در حال تحقیق و تفحص در مورد جزئیات مرگ او بوده‌اند، ولی همچنان کسی نمی‌داند واقعا چه بر سر او آمد.

روایت‌های تاریخی از مرگ ادگار آلن پو

ادگار آلن پو ۶ روز قبل از مرگ و مدت زیادی قبل از اینکه برای بار دوم ازدواج کند، ناپدیده شده بود. او از منزل شخصی خود در ریچموند، ویرجینیا را روز ۲۷ سپتامبر ۱۸۴۹ ترک کرده بود. قرار بود پو به فیلادلفیا برود تا در آنجا به ویراستاری مجموعه شعر یکی از دوستانش کمک کند. ولی در کمال حیرت، او روز ۳ اکتبر در حالتی بسیار آشفته و پریشان بیرون میخانه‌ای در بالتیمور پیدا شد. بعدا مشخص شد پو اصلا به فیلادلفیا نرفته و در تمام ۶ روزی که از ترک منزلش می‌گذشت، هیچ‌کس او را ندیده بود.

نحوه رفتن او به بالتیمور نامشخص است. او یا نمی‌دانست کجاست یا اینکه به دلایلی نمی‌خواست از دلیل حضورش در آنجا صحبت کند. وقتی پوی سرگردان را در بیرون میخانه پیدا کردند، او لباسی به شدت کثیف و کهنه پوشیده بود که به وضوع مال خود او نبود. این‌بار هم او نمی‌توانست یا تمایلی به گفتن حقیقت نداشت.

داستان مرگ ادگار آلن پو همچون داستان‌های خودش پر رمز و راز و دلهره‌آور بود

ظاهرا او توانسته بود تنها یک چیز را به یابندگانش انتقال دهد. جوزف واکر، یک حروف‌چین از روزنامه بالتیمور سان که پو را پیدا کرده بود، از او نام یک نفر را شنیده بود. این شخص جوزف اسنودگراس، یکی از دوستان پو بود. اسنودگراس ویراستار بود و در زمینه‌ی پزشکی هم تعلیماتی دیده بود.

خوشبختانه واکر توانست با فرستادن یادداشتی ماجرا را به اطلاع اسنودگراس برساند. او در این یادداشت از پو و وضعیت آشفته‌اش نوشت و افزود که نویسنده مشهور به احتیاج مبرمی به کمک او و خانواده‌اش دارد. در عرض چند اسنودگراس به همراه عموی پو از راه رسیدند. نه آن‌ها و سایر اعضای خانواده پو نتوانستند هیچ توضیحی برای این اتفاقات پیدا کنند. آن‌ها اندکی بعد پو را به بیمارستان کالج واشنگتن انتقال دادند. پو در حالی در آنجا بستری شد که در تب سوزانی می‌سوخت.

ادگار آلن پو چگونه درگذشت؟

ادگار آلن پو به مدت ۴ روز با تب‌های هذیان‌آلود و توهمات هولناک دست‌وپنجه نرم می‌کرد. او بارها در میان رؤیاهای هذیان‌آلودش فردی به نام رینولدز را صدا کرده بود، ولی هیچ‌کدام از اعضای خانواده یا دوستان پو شخصی با چنین نامی را نمی‌شناختند. حتی بعدا مورخان هم نتوانستند هیچ رینولدزی در زندگی پو پیدا کنند. پو حتی در مورد همسرش در ریچمون صحبت می‌کرد. ولی همسر اول او ویرجینیا حدود یک سال قبل فوت کرده بو و هنوز با نامزدش، سارا المیرا رویستر ازدواج نکرده بود.

سرانجام روز ۷ اکتبر ۱۸۴۹ ادگار آلن پو تسلیم مرگ شد. علت مرگ او در اسناد رسمی فرنیت یا وَرم مغز عنوان شده است. ولی این سوابق هم نیز برای همیشه ناپدید شدند تا حالا بسیاری تردیدهای زیادی به این نتیجه‌گیری داشته باشند.

یادبود پو در بالتیمور

یادبود پو در بالتیمور

مورخان از آن زمان تا به حال فرضیه‌های زیادی ارائه داده‌اند که هیچ‌کدام بر دیگری ارجحیت ندارند. یکی از این فرضیه‌ها که اسنودگراس هم آن را پذیرفته این است که پو تا سرحد مرگ میخوارگی کرده است. بسیاری از رقبای پو برای خدشه‌دار کردن شهرت نویسنده مشهور سعی کردند این شایعه را بیش‌تر بر سر زبان‌ها بیندازند.

برخی دیگر عقیده دارند که پو قربانی یک جور تقلب انتخاباتی شده است. ماجرا از این قرار بود که برخی از گانگسترها شهروندان را می‌ربودند و پس از به زور خوراندن مشروبات الکلی، آن‌ها را مجبور به رأی دادن به کاندیداهای مورد نظر خود می‌کردند. این تبهکاران بعد از اینکه کسی را به گروگان می‌گرفتند، برای جلوگیری از هرگونه سوءظن، لباس‌های فرد را عوض می‌کردند یا آن‌ها را با ظاهر مبدل وارد باجه‌های رأی‌گیری می‌کردند.

بسیاری از آشنایان و دوستان پو گفته‌اند، او در نوشیدن مشروبات فوق‌العاده کم‌ظرفیت بود و با یک گیلاس شراب هم فوری مست می‌شد. همین موضوع این فرض که پو به زور یا عمدا در نوشیدن مشروب زیاده‌روی کرده را تقویت می‌کند.

در همین حال، پزشکانی که نمونه‌های موی سر پو را آزمایش کرده‌اند نظر دیگری دارند. به گفته این پزشکان، پو در ماه‌های قبل از مرگ کاملا از مصرف هرگونه نوشیدنی الکلی پرهیز می‌کرد. این اظهارات بار دیگر تنور گمانه‌زنی‌ها را داغ کرد.

در سال‌های پس از مرگ پو، جسد او بارها نبش قبر شد و بقایای او مورد آزمایش قرار گرفت. بسیاری بیماری‌هایی مانند آنفولانزا و هاری را علت مرگ پو دانسته‌اند که تمام این فرضیه‌ها بعدا رد شدند. هر چند همچنان بسیاری از محققان ادعا می‌کنند رد این فرض که هرکدام از این بیماری‌ها موجب مرگ او نشده‌اند تقریبا غیرممکن است.

فرضیه‌های دیگری که خبر از مسمومیت از هر نوعی می‌دادند هم به سرعت رد شده‌اند. در واقع، در هیچ‌کدام از آزمایش‌های انجام گرفته روی موی پو شواهدی برای حمایت از این فرضیه‌ها پیدا نشده است.

فرضیه جدید درباره مرگ نویسنده مشهور

یکی از آخرین فرضیه‌هایی که در مورد مرگ ادگار آلن پو مطرح شده، سرطان مغز است. گفته می‌شود زمانی که جسد پو را برای انتقال از قبرستان بالتیمور به مقبره‌ای بهتر نبش قبر کردند، اتفاق ناگواری افتاد. ظاهرا حضور ۲۶ ساله جسد پو در خاک باعث شده بود تمام اسکلت و تابوتی که در آن قرار داشت کاملا از هم بپاشد.

یکی از کارگرانی که تکه‌های اسکلت را کنار هم می‌گذاشت، متوجه زائده‌ای عجیب در جمجمه پو شد. او متوجه که چیز کوچکی درون جمجمه به این سو و آن سو می‌رود. پزشکانی که از این موضوع اطلاع داشتند،‌ بعدها این ادعا را نشانه‌ی تومور مغزی دانستند.

ماجرای مرگ ادگار آلن پو، بی شباهت به داستان‌های او نبود

ماجرای مرگ ادگار آلن پو، بی شباهت به داستان‌های او نبود

مغز یکی از اولین اعضای بدن انسان است که بعد از مرگ تجزیه می‌شود، ولی دانسته می‌شود که تومورهای مغزی بعد از مرگ آهکی می‌شوند و به صورت یک جسم سخت درون جمجمه باقی می‌مانند. هر چند فرضیه‌ی تومور مغزی همچنان رد نشده، ولی هیچ محققی هم این فرض را تأیید نکرده است.

آخرین فرضیه در مورد مرگ مرموز مرد احتمال وقوع یک جنایت شنیع است. جان اوانجلیست والش، مورخ و متخصص پو است که ادعا می‌کند خانواده نامزد نویسنده ممکن است او را به قتل رسانده باشند. پو مدتی پیش از مرگ در ریچموند نزد خانواده‌ی نامزدش مانده بود. والش ادعا می‌کند که والدین سارا المیرا رویستر هیچ‌وقت دوست نداشتند دخترشان با نویسنده‌ بدنام ازدواج کند. آن‌ها وقتی دیدند نمی‌توانند با تهدید جلوی این ازدواج را بگیرند، به قتل او متوسل شدند.

مرگ ادگار آلن پو همچنان با گذشت بیش از ۱۷۰ همچنان مرموز باقی‌مانده است. به هر حال، برای کسی که مبدع داستان‌های کارآگاهی بود، چندان هم جای تعجب نداشت که بخواهد دنیا را با یک معمای واقعی ترک کند.

 

منبع: All That’s Interesting

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگزیده‌ها